Шифрування END-TO-END

У 21-му столітті люди весь час перебувають у русі та часто не мають часу на очне спілкування, тому для підтримування дружній або робочих стосунків використовують різноманітні месенджери та інші способи комунікації. Але кожен цінує свою приватність, тому на допомогу приходить ще один вид шифрування.

Endtoend або наскрізне шифрування – це спосіб шифрування повідомлень між стороною А (одержувачем) та стороною Б (відправником) таким чином, щоб тільки вони мали доступ до розшифрування та читання даних. При цьому треті сторони не мають доступу до інформації.

Історія методу

У 1981 році з’явилася перша ідея та потреба у безпечному цифровому зв’язку. Саме у той час побачила світ SMTP – стандарт електронної пошти, який повинні були використовувати всі для спілкування.

Проте вже у 1990-х роках у світі почали впроваджувати Pretty Good Privace. Це було наскрізне програмове забезпечення для шифрування. Проте, робота, яка була проведена програмістом Філом Ціммерманом, була не такою успішною як планувалося.

Наступний крок до бажаного результату був зроблений у 2013 році. На нього вплинула інформаційна доповідь про шифрування та конфіденційність від Едварда Сноудера. Після цього почався розвиток E2EE І багато додатків та месенджерів почали його використовувати.

Популярності цьому методу шифрування надала заява власників Facebook про те, що вони впровадять його у всіх своїх соціальних мережах та платформах.

Загальні принципи роботи наскрізного шифрування

Головним плюсом наскрізного шифрування є те, що, навіть, сервер, який з’єднує користувачів між собою не може отримати доступ до їх особистих повідомлень (текстових, файлових, відео та аудіо дзвінків).

Наскрізне шифрування реалізується у два етапи:

  • Шифрування – дані шифруються, за допомогою криптографічного алгоритму, які перетворюють повідомлення в зашифрований вигляд на пристрої відправника.
  • Розшифрування – на цьому етапі дані розшифровуються за допомогою того ж криптографічного алгоритму, що і при шифруванні, на пристрої одержувача.

У Whatsapp, Signal або Google Duo використовується цей метод, тому їх прочитати та розшифрувати можуть лише відправник та отримувач. Цей процес отримав назву «обмін ключами».

При обміні ключами можуть використовуватися симетричні та асиметричні алгоритми. До того ж вони зберігаються лише на пристроях, які належать відправнику та одержувачу.

Переваги та недоліки наскрізного методу шифрування

Недоліки:

Існує лише один недолік про який досить часто говорять користувачі. Це – його захищеність. Свою думку вони пояснюють наступним чином – злочинці можуть використовувати цей метод шифрування, знаючи, що ні технологічні компанії, ні представники уряду не можуть розшифрувати дані. Вони стверджують, що законослухняні люди не мають потреби зберігати у таємниці своїх повідомлень та дзвінків.

Переваги:

  • високий рівень конфіденційності даних користувачів;
  • підвищує безпеку та ускладнює несанкціонований доступ до інформації;
  • зручний у використанні, оскільки більшість програм, які його використовують, мають зрозумілий інтерфейс.

Використовується у:

  • месенджерах, таких як: WhatsApp, Telegram, Signal тощо;
  • електронній пошті, наприклад,,ProtonMail і Tutanota;
  • хмарних сховищах, наприклад, Tresorit і Sync.com;
  • пошуковій системі DuckDuckGo.

Отже, ефективність і значущість наскрізного шифрування продовжують зростати, підкреслюючи важливість усвідомленого вибору технологій і сервісів для забезпечення цифрової безпеки.

Натисніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Всього: 0 Середнє: 0]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

62 + = 69