Багато хто з нас чув термін «реабілітація», який означає заходи, спрямовані на відновлення функцій організму, втрачених після травм, переломів тощо. Найскладнішими є пошкодження організму, які відбулися внаслідок інсультів або спінальні травми, після яких пацієнти часто залишаються прикутими до ліжка та інвалідного візка. Тому зараз лікарі все частіше починають використовувати «екзоскелети», які допомагають їм заново навчитися ходити.
Екзоскелет – це зовнішній каркас, що повторює біомеханіку людини для посилення її м’язових зусиль.
Створення людиноподібних пристроїв було спрямовано на допомогу інвалідам, які самостійно не пересувалися. Роботи антропоморфної форми вперше були спроєктовані на початку 80-их років ХХ століття в інституті ім. Михайла Пупина в Белграді для пацієнтів з паралічем нижніх кінцівок. Сьогодні ми можемо спостерігати попит на активні екзоскелетні системи, які класифікуються за різними ознаками. Так, за типом джерела енергії та принципом приводу ці пристрої поділяються на дві групи:
- активні;
- пасивні.
за локалізацією :
- для верхніх кінцівок;
- для нижніх кінцівок;
- екзоскелет-костюм.
за вагою:
- легкі (до 5 кг);
- середні (5-30 кг);
- важкі (понад 30 кг).
за числом функцій:
за мобільністю хворого:
- мобільні;
- фіксовані.
Алгоритм роботи екзоскилета для реабілітації
«Зовнішній скелет» – це розумна електронна система, якою керує пацієнт, посилаючи необхідні сигнали свого мозку. Бажання зробити крок формується у вигляді нервового імпульсу у головному мозку і через спинний мозок посилається до м’язів кінцівок. Саме цей імпульс вловлює екзоскелет і допомагає пацієнту зробити крок. Після багаторазового повторення формуються нові міцні нервові зв’язки.
Основні переваги роботизованих екзоскелетів
- Покращення мобільності. Пристрій забезпечує більший діапазон рухів і стабільність для людини з обмеженими можливостями, оскільки вони можуть рухатися з більшою питомої самостійності. Датчики механічного скелета виявляють рухи користувача та корегуються.
- Покращення якості життя. Вони надають пацієнтам новий рівень незалежності та свободи, що позитивно впливає на самооцінку і підвищує впевненість у собі. Як результат – більша соціальна активність.
- Зменшення болю та втоми. Дозволяють користувачам легко виконувати повсякденні завдання, зменшують біль, зменшують ризик падінь та інших травм.
- Покращення фізичного та когнітивного функціонування. Пристрій допомагає відновити силу та м’язову пам’ять. Крім того, користувачі роботизованих екзоскелетів повідомили про покращення когнітивних функцій, включаючи покращену пам’ять і здатність розв’язувати проблеми.
Крім того, медичні екзоскелети можуть надавати точні дані про прогрес пацієнта, пропонуючи цінний зворотний зв’язок для клініцистів, щоб налаштувати плани лікування. Таким чином, екзоскелети є не лише терапевтичними інструментами, а й потужними пристроями, керованими даними, для персоналізованої медицини у сфері фізичної реабілітації.