Розумний дім

Щодня з’являється багато функціональних пристроїв, головна мета яких зробити життя людини максимально легким та комфортним. Все частіше можна придбати у своє користування «розумні будинки» і жити ні про що не хвилюючись. Що це таке? Чим вони відрізняються від звичайного житла? Про це і багато чого іншого поговоримо у цій статті.

 Визначення

Розумний будинок – це система різноманітних пристроїв, які можуть самостійно, без безпосередньої участі власника виконувати певні дії та розв’язувати повсякденні задачі. Функціонально усі електроприлади пов’язуються між собою, ними можна керувати віддалено, за допомогою пульта-дисплею. До того ж вони можуть бути під’єднані до комп’ютерної мережі, що полегшує цей процес.

Основні функції розумного дому

  1. Підвищення комфорту. При домашній автоматизації людина витрачає менше сил і часу на щоденні справи. Ця система забезпечує потрібне освітлення відповідно до періоду доби, регулює температуру в будинку, включає музику.
  2. Забезпечення безпеки. Розумний будинок мінімізує пошкодження, які можуть виникнути в результаті затоплень, витоків газу, пожежі, а також незаконних дій хуліганів та злодіїв.
  3. Економія та енергозбереження. Оскільки система продумана до дрібниць, вона сприяє зниженню потенційних втрат пов’язаних з різноманітними аварійними або форс-мажорними ситуаціями, а також щомісячних рахунків за електроенергію, газ та інші комунальні послуги.
  4. Усі функції виконуються за допомогою одного пульта-дисплея.

 Складові елементи розумного будинку

  1. Хаб або контролер, міст, шлюз. Він об’єднує усі елементи(пристрої) розумного будинку в єдину систему, яка дає власнику можливість управляти нею віддалено через Інтернет.
  2. Датчики та сенсори. Вони надають системі інформацію про зовнішнє та внутрішнє середовище, наприклад, температуру повітря.
  3. Виконавчі пристрої. Найбільша група механізмів, яка відповідає за виконання команд і здійснює керування домашніми приладами, таким як: розумні розетки, димери, клапани для труб тощо.

Існує група додаткових компонентів розумного будинку. До них належать пристрої зворотного зв’язку. Хоча у деяких будинках необхідність у них відсутня, оскільки вони оснащені підтримці голосового керування.

Розважальні мультимедійні можливості

  • повноцінний домашній кінотеатр;
  • будь-яка кімната будинку може бути облаштована для ігор;
  • розумні технології можна ефективно інтерпретувати в інтер’єр будинку, офісу, закладу тощо;
  • облаштування та функціонування приміщення згідно із вихованням дитини: її розвиток, безпека та розваги.

Різновиди розумних будинків

  1. Перший критерій – універсальність.
  • системи вузького профілю, наприклад, забезпечення безпеки;
  • широко профільні, які об’єднують різні напрямки підвищення комфорту власника.
  1. Другий критерій – передача даних.
  • дротовий – зв’язок між складовими здійснюється за допомогою дротів;
  • бездротовий – компоненти взаємодіють за допомогою радіосигналів. У цьому випадку найбільш популярними стандартами зв’язку є Wi-Fi та Bluetooth, Z-Wave і ZigBee.
  1. Третій критерій – тип керування.
  • централізовані системи – оснащені єдиною системою керування;
  • децентралізовані – мають незалежні одна від одної підсистеми або навіть, складаються з декількох систем.
  1. Четвертий критерій – використання протоколів
  • екосистеми з відкритими протоколами, тобто пристрої, які вбудовано в розумний будинок, може створювати будь-який виробник;
  • закриті системи, тобто такі будинки оснащені лише тими приладами, які створив її розробник.

Розумні будинки в Україні

У грудні 2017 року було оголошено про встановлення першої в Україні системи CLAP розумний дім. Це планувалося зробити протягом 2018-2019 років у місті Київ.

До того ж починаючи з 2011 року компанія Ajax Systems виробляє в Україні та експортує майже до 100 країн світу бездротові системи безпеки та керування розумним будинком.

Розвиток технології

Значний потенціал має інтеграція з системами розумного будинку фінтех-проєктів. Фахівці стверджують, що у найближчому майбутньому платіжними функціями будуть оснащені старт-колонки, які зазвичай є центрами управління такими будинками.

Отже, створювати Розумний будинок на базі однієї екосистеми зовсім не обов’язково. Поєднуючи різні відкриті рішення або розширюючи закриті за допомогою спеціальних мостів і шлюзів, можна домогтися синергетичного ефекту, отримавши, припустимо, російськомовного голосового помічника і найширший асортимент недорогих датчиків та інших приладів. Але такий варіант підійде лише тим, хто досконально вивчив принципи роботи хоча б однієї екосистеми. В іншому випадку замість комфорту та економії коштів зростають ризики розчарування і зайвих витрат.

Натисніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Всього: 0 Середнє: 0]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

66 − = 65