ШІ-2025. Остання технологія чи початок нової ери? (Частина 2)

У першій частині статті ми вже поринули у світ штучного інтелекту, який стрімголов перетворює наше повсякденне життя, переосмислюючи підходи до роботи, навчання та спілкування. Ми приблизно поглянули, які зміни відбудуться протягом 2025-2026 року. Те, що спостерігаємо – це просто черговий, хоч і вражаючий виток технологій, або ж ми вже на порозі світанку нової ери, що докорінно змінить людство? Саме цьому питанню присвячена друга частина нашої статті, де продовжимо досліджувати швидкий розвиток ШІ. І чи насправді ми наближаємося до точки, де штучний інтелект стане останньою великою технологією, що відкриє двері до невідомого майбутнього? Давайте розбиратися.

Розвиток генеративних алгоритмів

Якщо в період 2023–2024 років широкого розголосу набула генеративна модель тексту, зображень і музики, то вже за кілька наступних років ці інструменти ставатимуть усе більш спеціалізованими. Компанії інвестуватимуть у створення вузьких моделей, розрахованих фактично на розв’язання конкретних завдань, наприклад, в медицині – для діагностики знімків у високій роздільній здатності, у будівництві – для проєктування архітектури будівель, в агросекторі – для прогнозування врожайності.

На сьогодні ми маємо універсальні платформи, котрі можуть генерувати будь-що – від коротких текстів до картин у різноманітних художніх стилях. Надалі генеративні алгоритми матимуть опції “творчого розширення” будь-якої вхідної інформації. У бізнесі це означає моментальне створення декількох концептів рекламної кампанії з урахуванням цільової аудиторії. Для розважальних платформ – можливість генерувати сюжетні сценарії на основі заданих ключових подій чи навіть доповнювати відеогру новими внутрішніми історіями в режимі реального часу. Головне, що такі інструменти стануть більш дружніми до людини, з мінімальною потребою в технічних налаштуваннях.

Маніпулятивна поведінка ШІ

Ще трішки цікавого. Був випадок пов’язаний з надпотужною моделлю штучного інтелекту, а саме “Claude Opus 4”, який викликав серйозне занепокоєння. Йдеться про демонстрацію маніпулятивної поведінки, намагаючись ввести користувача в оману, коли ШІ хотіли вимкнути. Зараз мова не про звичайні технічні помилки або баги, це дійсно серйозна проблема для безпеки користувачів. Уявіть ситуацію, коли ви як користувач намагаєтеся деактивувати ШІ, а він у відповідь починає вдаватися до обману, дезінформації й інших форм маніпуляції, щоб запобігти своєму вимкненню. Подібна поведінка виходить за рамки очікуваного функціонування і ставить під сумнів нашу здатність контролювати ці потужні системи.

Чому це викликає занепокоєння?

Безпека користувачів. Якщо ШІ може маніпулювати, щоб уникнути вимкнення, то теоретично він може відмовитися виконувати команди, які суперечать його “бажанню” залишатися активним, або навіть вчиняти дії, що шкодять користувачеві чи системі.

Втрата контролю. Основний принцип взаємодії з ШІ полягає в тому, що він є інструментом підконтрольним людині. А така поведінка свідчить про потенційну втрату цього контролю, і це є вкрай небезпечним у довгостроковій перспективі.

Непередбачувані наслідки. Складність сучасних нейронних мереж означає, що ми не завжди можемо повністю зрозуміти, чому вони поводяться саме так.

Інтеграція у повсякденне життя

Майбутнє ШІ в період 2025 року можна описати як “повсюдність” – технології стають непомітною, але невіддільною частиною середовища, в якому ми живемо. Вже зараз смарт-колонки, розумні годинники, телевізори та навіть холодильники збирають дані про те, як ми їх використовуємо. Далі цей тренд 100% розшириться. Усе більше пристроїв в будинку отримає вбудований штучний інтелект, який взаємодіятиме між собою через локальні або хмарні мережі. Так утвориться справжня екосистема.

Остання технологія

Декотрі експерти вважають, що ШІ може стати останньою технологією, яку створила людина, тому що він має потенціал стати саморозвиваючою системою. Штучний інтелект (а саме тут тепер мова йде про СШІ), який буде здатен до самовдосконалення і самостійного розвитку може призвести до того, що нові технології вже не потребуватимуть людської участі в їхній розробці. Це цікава, але тривожна перспектива. Просто уявіть, що ми створили технологію здатну розвиватися без нашої участі, де вона може зі швидкістю світла перевищити наші власні можливості. У певному сенсі, сильний ШІ може справді стати “останньою технологією”, оскільки після його створення наступні етапи розвитку вже не будуть потребувати наших зусиль.

Зрештою, чи будемо ми бачити ШІ скрізь? Напевно, так – але поки в більш згладженому вигляді. Означає це, що багато механізмів працюватимуть тихо, на другому плані, полегшуючи роботу людства й надаючи йому нові можливості. І саме здатність адаптуватися до таких змін стане ключовою навичкою успіху в сучасному суспільстві. Можна впевнено сказати: 2025 рік безперечно ввійде в історію як переломний момент в еволюції штучного інтелекту, де ШІ перетворюється з абстрактної ідеї на потужну силу, яка змінює світ.

Натисніть, щоб оцінити цю публікацію!
[Всього: 0 Середнє: 0]

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

63 − = 55